Jómúltkor már írtam a leggyakoribb madárról, amit én az egyszerűség kedvéért rigónak hívok, mert kb. akkora és legalább annyira elterjedt.


Vannak azért ennél egzotikusabb madarak is.






És ezek csak azok a madarak, amiket itt az utcában látni lehet!
Egy év Szingapúrban és környékén
Címkék: kis szines, szeret-nem szeret, szingapur
Címkék: toplista
Címkék: toplista
Nagyon szorosan ott van az érmesek mögött sorrendben a Borobudur-Prambanan kettős, Bali templomjai és a Petronas-torony. Az ülő Buddha küzdött, de jelentősen lemaradt.
Angkor világszinten is egyedi látnivaló, ilyen nincs máshol sehol a világon. Nemcsak óriási az egész templomegyüttes, de az egyes templomok is hatalmasak. Máshol (pl. Borobudurban) egy hasonló méretű építmény is nagyszerű látnivaló, itt meg van, ki tudja mennyi. És mindegyik templom másért érdekes. De nemcsak messziről nézve lenyűgözőek a templomok, hanem közelről, a rengeteg gyönyörű dombormű miatt is teljesen elképesztőek. Annyira nem evilágiak, hogy nem tudtunk elszakadni attól a gondolattól, hogy egyátalán hogyan lehetett ezeket megépíteni. És ahol kicsit ritkul a turistahad, ott jól érezhető a misztikus hangulat is.
A bangkoki watok is elsősorban a változatosságuk miatt emlékezetesek. Van itt mindenféle, a szürkemárványtól az aranyborításúig. És mind a legkisebb részletig ki van dolgozva. A legnagyobb hatást azonban a 40 méteres aranyszínű fekvő Buddha tette ránk. Beléptünk az ajtón, és tátva maradt a szánk, ahogy felénk magasodott vagy 10 méterre a feje. És az még csak a feje volt! Még az is tetszett a watoknál, hogy élet is van bennük. Az egyikben, pl. masszázsiskola van, ahol ki is próbáltunk egy rövid thai masszázst. Ha még esetleg azt is megoldanák a thai-ok, hogy a rengeteg szélhámos eltűnjön a kapuk elől, akkor lenne igazán élvezetes a dolog.
Huéban és környékén az utolsó vietnami királyi dinasztia tagjai építtek nagy elánnal palotákat és sírkerteket maguknak. Ami a történelem viharai után megmaradt belőlük, az gyönyörű. Elsősorban a sírkertek, amikben van fennhéjazó, agyondíszített (de azért szép) épülethalmaz, és gondolkodásra, sétálgatásra való kert is. Ha még a városi hatalmas palotakomplexum is egyben lenne, nem csak nagyrészt alig látható romokban, akkor talán Angkorral is versenyezne a hely.
Borobudur és Prambanan nagyon szépek, és nagyon jó emlékeket őrzünk róluk, de aki már látta Angkort, annak annyira nem kivételesen nagy dobás.
Balin nagyon aranyos templomok vannak, hangulatosak, szépek, gyönyörű helyen lévő élő műemlékek, de kicsit kisebbek annál, hogy olyan nagy, és maradandó hatást keltsenek.
A Petronas-tornyok ellenben nagyok, és ez a lényegi tulajdonságuk, de emellett szépek is. Csak még túl fiatalok, kell még idő, hogy kiderüljön, tényleg olyan egyediek-e. A tövében lévő klassz park sokat segít ebben.
Címkék: toplista
Nem sokkal maradt le a dobogóról Ubud, és Malaka is biztos jobb hely, ha több időt tölt ott el az ember egy fél napnál.
Hoi An-ban tetszettek a régi kereskedőházak, amik legtöbbjéből már szabóság, bolt, vagy kis étterem lett. Az éttermeknek, amikben jártunk, tök jó hangulata volt. Van egy élettel teli nagy piaca, ahol mindent lehet kapni a zöldségek garmadájától a szuvenírig. Nagyon értékeltük, hogy a belváros többé-kevésbé autómentes volt. Az, hogy folyóparton fekszik, és még műemlékei is vannak, külön pluszpont volt.
Siem Reap-ban leginkább a nyugisabb hangulat tetszett. Főleg a nyüzsgő Vietnam után. De itt is van kis folyócska, jó éttermek, hangulatos piac (bár ez inkább a turistapiac kategória). És bár rengeteg turista jár ott, mégis kevésbé van turistacsapda hangulata, mint bármelyik másik kisvárosnak a listán. Nagyon szép rendezett és tiszta is az egész város (ázsiai szinten, nem svájcin). Ja, és Siem Reap-ban van a legszebb kis repülőtér, amit valaha láttam.
Kuchingban a folyó a nyerő, illetve a folyóparti sétány. Meg a hegyek a környékén, és a minden esti színpompás felhő showműsor naplementekor. Itt is vannak kínai jellegű kereskedőházak, az úgy tűnik elengedhetetlen, meg jófajta kisvendéglők. Van egy-két történelmi emlék, meg piac, de azok csak megfűszerezik az összbenyomást, nem azok a döntő tényezők.
Ubud túlzottan forgalmas és zajos volt ahhoz, hogy felkerüljön a dobogóra. Meg addigra már láttunk szebb templomokat, meg majmokat, táncbemutatókat, rizsföldet is Balin, mire Ubudba értünk, szóval nem volt már annyira új. Ha valaki ott kezdi Balit, lehet, hogy sokkal nagyobb élmény.
Címkék: toplista
A következő nagyvárosokban voltunk: Bangkok, Hanoi, Ho Chi Min város (Saigon), Hong Kong és Kuala Lumpur. Meg persze Szingapúr, de lakni valahol más, mint turistáskodni, nem lehet összehasonlítani, így Szingapúr egy teljesen külön kategória.
A városok összehasonlításánál azt gondoltuk végig, melyik mennyire tetszett, melyikben mennyi érdekesség van, mennyire bejárható egy turista számára, vannak-e jó helyek, milyen a hangulata. Persze ez mind nagyon szubjektív, függ a mi ízlésünktől, attól, milyen hangulatban jártunk ott, stb. Szóval ez a mi véleményünk, nem általános értékítélet.
A toplista a következően alakul:
Hong Kong egyértelműen a legjobb város az összes közül. Nagyon érdekes vegyülete az ázsiainak és a nyugatinak. Szerencsés a földrajzi elhelyezkedése is, a tengerparti hegyes-völgyes szigeteken, nyüzsgő, érdekes, de kezelhető, és nagyon turista-barát. Sok mindent lehet csinálni, akár természetet járni is. Modern de őrzi a hagyományokat is. Azt mondják magukról, hogy Hong Kong Ázsia világvárosa, és ebben igazuk is van.
Bangkok, KL és Hanoi között nem tudtunk választani. Mindegyiknek van előnye és hátránya is, amik kiegyenlítik egymást.
Bangkok egy őrült nagyváros, amiben állandóan dugó van, és könnyen el lehet veszni a putrik és a csili-vili felhőkarcolók között. De van egy nagyon jellegzetes ázsiai hangulata, és olyan egyedi dolgok is, mint a csatorna-rendszer, és az azon közlekedő vízibusz. Nem kényeseknek való hely, és jobban teszi az ember, ha egy tapasztalt helyi segítségét veszi igénybe, különben rossz élmény is lehet.
Kuala Lumpur sokkal civilizáltabb, a Petronas torony és környéke világszínvonalúan igényes, de összességében jóval kevésbé izgalmas, mint Bangkok. Nem nagyon van múltja, amire támaszkodhatna, 150 éve még semmi nem volt. Viszont be lehet járni akár saját szervezésben is, nem átláthatatlanabb, átjárhatatlanabb, mint Budapest.
Hanoiban sincs túl sok látnivaló, de nem a múlt hiánya miatt, inkább azért, mert egy-két évtizede földig bombázták az amerikaiak. Ami megmaradt, vagy újjáépítették, mint pl. az óváros annak megvan a hangulata. Ami miatt Hanoi tetszett, az a szürke háttér mögötti aktivitás, és a nagyvárosba rejtett kisvárosi hangulatnak az érzése. Például az, hogy az óvárosban biciklis riksákon lehet utazni a sűrű forgalomban, állandó dudálás mellett. Vagy hogy minden járdán ad hoc kiskonyhák nyílnak esténként. Vagy hogy reggelente hangosbeszélőn hirdetik ki a legújabb tudnivalókat. Saigonban például már nincs meg ez a naiv báj, az csak szimplán nyüzsi.
Címkék: toplista
Címkék: szolgalati kozlemeny, toplista
Címkék: elmenyek, szingapur, vendégszerző